Średnia wydajność wózka widłowego

Jednymi z pojazdów używanych praktycznie w każdym magazynie, hali produkcyjnej, fabrykach i sortowniach są wózki widłowe. Dzięki nim można w stosunkowo krótkim czasie przetransportować towar, a następnie go rozładować. Ciężkie ładunki są także przewożone w bezpieczny sposób, co oczywiście wymaga od operatora dostosowania się do obowiązujących zasad BHP. Ogromne znaczenie ma również dogłębna znajomość sprzętu. Co warto wiedzieć na temat wydajności pojazdów i jakie czynniki mają na nią wpływ?

Od czego zależy wydajność wózka widłowego?

W praktycznie każdej firmie, w której wykorzystuje się opisywane maszyny, osoby odpowiedzialne za logistykę dążą do jak największego podniesienia poziomu wydajności w jednostce czasu. Takie podejście pozwala nie tylko zmniejszyć koszty, ale również stanowi jeden z bardziej istotnych czynników wpływających na sukces danego przedsiębiorstwa. Inne ważne aspekty to oczywiście planowanie i analiza. Odpowiednio wydajne wózki widłowe pozwalają na zredukowanie wydatków związanych z eksploatacją oraz konserwacją pojazdów. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie liczby godzin pracy operatorów. Co wpływa na wydajność zarówno nowych, jak i używanych maszyn?

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest to z jakim rodzajem wózka mamy w ogóle do czynienia. Im lepiej dany pojazd jest dopasowany do potrzeb danej firmy, tym na większą wydajność można liczyć. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno konstrukcję, sposób zasilania, przeznaczenie oraz maksymalny udźwig.
  • Kolejnym czynnikiem, który przekłada się na wydajną pracę jest charakter samego ładunku, jego wymiary oraz ciężar. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest przestrzeganie wartości maksymalnego udźwigu. W przeciwnym wypadku może dojść do awarii lub niebezpiecznego wypadku. Istotną kwestią jest też sposób załadunku.
  • Jeśli wózki widłowe poruszają się po tej samej trasie, można liczyć na znacznie bardziej wydajną pracę. Powinny pamiętać o tym wszystkie osoby, które zajmują się logistyką oraz są odpowiedzialne za rozmieszczenie magazynu. W sytuacji gdy operator za każdym razem musi przewieźć ładunek w inne miejsce, efektywność spada. Istotne znaczenie ma ponadto maksymalna wysokość sterowania, odległość w konkretnym cyklu roboczym oraz warunki zewnętrzne.

O jakich czynnikach należy jeszcze wspomnieć?

Poziom wydajności jest uzależniony także od tego w jaki sposób operator porusza się pojazdem. Im większe ma doświadczenie, tym sprawniej przebiega praca. Ważna jest m.in. prędkość jazdy, szybkość podnoszenia i opuszczania wideł, przyspieszenie, sposób hamowania i promień skrętu. Zatrudniając osoby początkujące trzeba liczyć się z tym, iż będą one potrzebowały czasu, aby przyzwyczaić się do trybu pracy i oswoić ze sprzętem. Z drugiej strony, każdy dzień praktyki przybliży je do osiągnięcia wymaganego poziomu.

Jak widać, na średnią wydajność wózków widłowych wpływa mnóstwo czynników i trudno podać konkretną wartość. Dążenie do jej zwiększenia powinno jednak stanowić jeden z najważniejszych celów osób zarządzających logistyką w danej firmie. Podczas wykonywania obliczeń, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym gotowość wózka widłowego do pracy. Oprócz tego, istotne są interwały serwisowe, długość napraw i czas oczekiwania na części zamienne. Uzyskanie 100% dostępności wózka to raczej mit, zwłaszcza jeśli analizujemy długi okres czasu. Warto jednak dążyć do wartości na poziomie 96-98%.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.