Najczęstsze awarie wózków widłowych

Trudno wyobrazić sobie pracę na jakimkolwiek magazynie, w hurtowni, przedsiębiorstwie produkcyjnym czy sortowni bez takich pojazdów jak wózki widłowe. Pozwalają one na znaczne przyspieszenie prac związanych z transportem określonych elementów oraz zwiększenie ich efektywności. Część firm dysponuje własną flotą, z kolei inne decydują się na wynajem, zwłaszcza wtedy, gdy pojazdy tego typu są potrzebne okresowo. Niestety, tak jak każdy inny sprzęt, również wózki ulegają awariom, wraz z eksploatacją. Jakie usterki pojawiają się najczęściej?

Najpopularniejsze awarie – na co narażone są wózki widłowe?

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że choć spora część awarii stanowi wynik intensywnej eksploatacji i zwyczajnego starzenia się pojazdu, przyczyną nierzadko są błędy i zaniedbania wynikające z postępowania operatora. Warto wspomnieć również o tym, iż regularna konserwacja wpływa na znaczne ograniczenie ryzyka awarii i szybkie wykrycie niewielkich usterek, których usunięcie pozwoli zabezpieczyć się przed poważnymi komplikacjami w przyszłości. Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

  • Jednym z newralgicznych elementów każdego wózka są widły. Gdy ulegną one uszkodzeniu, najczęściej trzeba liczyć się z brakiem możliwości ich opuszczania i podnoszenia. Przy częstym i intensywnym użytkowaniu bez odpowiednio długich przerw, może dojść do uszkodzenia złączy, zaworów lub połączeń liniowych. Co więcej, widły są też narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli wózki widłowe są wykorzystywane do przewożenia zbyt ciężkich towarów, nierzadko dochodzi do odkształcenia lub wygięcia.
  • Kolejne awarie dotyczą konkretnych części. Jeśli w pojeździe jest problem z jednostką napędową, charakterystycznym symptomem jest nierówna praca sprzętu lub trudności z jego uruchomieniem. Na uwagę zasługuje także układ hydrauliczny. Jeśli połączenia są nieszczelne, z pewnością zauważymy liczne wycieki na podłożu.
  • Wracając jednak do samego silnika, charakter awarii jest związany z jego rodzajem. Jeśli chodzi o wersje elektryczne, najczęściej problem dotyczy zużycia łożysk, co z kolei przekłada się na trudności z osiowością, wibracjami, uzwojeniem, okablowaniem i osprzętem. W przypadku silników spalinowych awaria jest związana z łożyskami, rozrządem oraz wtryskami.
  • Bardzo narażony jest też układ kierowniczy, co wynika z jego intensywnej eksploatacji. Ponadto awarie często dotyczą hamulców, układu elektrycznego i elektroniki.

Awaria wózka widłowego – co robić i jak się przed nią zabezpieczyć?

Najważniejszą zasadą obowiązującą w momencie, gdy zauważymy nieprawidłową pracę sprzętu lub inne niepokojące objawy, np. w postaci wycieków, jest zaprzestanie użytkowania wózka. Trzeba opuścić widły, następnie wyłączyć silnik i unieruchomić pojazd. Jeśli jest on wypożyczony, konieczny jest też natychmiastowy kontakt z wypożyczalnią. W przeciwnym wypadku, operator musi zgłosić usterkę przełożonemu. Wózki widłowe nigdy nie powinny być naprawiane na własną rękę, a już zwłaszcza wypożyczone pojazdy.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko pojawienia się usterki? Kluczową kwestią jest dopilnowanie prawidłowego użytkowania sprzętu przez pracowników. Niestety w wielu miejscach dochodzi do sytuacji, gdy wózki są wykorzystywane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem lub możliwościami. Dbanie o dobry stan techniczny to najlepsza profilaktyka. Trzeba zatem pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji. Warto pamiętać o tym, iż każda awaria wiąże się z przestojem w pracy, która jest zawsze niepożądanym zjawiskiem.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.