To, jakie czynności wykonywane są w ramach serwisu wózków widłowych zależy od wielu czynników. Z pewnością ważne jest to, jak często wózek widłowy jest używany. Jeśli tego typu pojazd nie jest używany zbyt często, tj. kilkanaście godzin w tygodniu, kontrola techniczna może odbywać się rzadziej. W innym przypadku, jeśli wózków widłowych w zakładzie jest wiele i są używane przez operatorów kilkadziesiąt godzin w ciągu tygodnia, warto przeprowadzać serwis częściej.
Komu powierzyć serwis wózków widłowych?
Doskonałym, bo opłacalnym i skutecznym pomysłem będzie powierzenie serwisu wózków widłowych profesjonalnym firmom. Dzięki temu można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Jakie usługi zostaną wykonane? Wszystkie podstawowe czynności kontrolne, tj. wymiana oleju i filtra w przypadku spalinowych wózków widłowych, kontrole baterii w elektrycznych wózkach widłowych itp. W przypadku awarii, problem zostanie szybko wyeliminowany, tak by nie zaburzać pracy w zakładzie. Zawsze lepiej „dmuchać na zimne”, dlatego kontrola bezpieczeństwa wózków powinna być wykonywana na bieżąco, najlepiej raz na trzy miesiąca.
Pełen serwis wózków widłowych pozwala skupić się na podstawowej działalności, podczas gdy firma zajmuje się już typowo sprawami kontrolnymi i bieżącymi naprawami pojazdów. Wykwalifikowani specjaliści z certyfikatem fabrycznym sprawdzają i konserwują wózki widłowe za jedną stałą miesięczną opłatę. Serwis wózków widłowych obejmuje różne rodzaje usług, w zależności od kilku czynników:
1. Serwis nowych wózków widłowych
Nowe wózki widłowe nie wymagają tak częstego serwisu, jak kilku lub kilkunastoletnie pojazdy przemysłowe. Części w takich wózkach są nowe i zdążyły się jeszcze zużyć. W związku z tym wystarczy raz lub dwa raz w roku dokonać kontroli technicznej wózka widłowego.
2. Serwis używanych wózków widłowych
Wózki widłowe używane i bardzo często wykorzystywane do pracy powinny być sprawdzane przynajmniej trzy, a nawet cztery razy w ciągu roku.
3. Serwis wózków z wynajmu.
Wózki widłowe, które są wypożyczane do pracy w różnego typu zakładach powinny przechodzić rutynowe kontrole i serwis, najlepiej po każdym wynajmie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kolejny klient otrzyma całkowicie sprawny, a więc bezpieczny wózek widłowy.
4. Bieżące usługi,
tj. konserwacja, kontrola techniczna, naprawa w wyniku awarii. Pełen serwis wózków widłowych obejmuje właśnie tego typu czynności. Serwis może odbyć się zarówno w zakładzie, jak i w specjalistycznym warsztacie.
Jak często należy przeprowadzać przeglądy konserwacyjne i co sprawdzać na wózku widłowym?
Wszystkie kontrole, przeglądy, serwis powinny być wykonywane przez przeszkolonego, wykwalifikowanego specjalistę. Wszelkie kontrole wózków widłowych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Co w przypadku, kiedy tych zaleceń brak? Wówczas kontrola pojazdu powinna być przeprowadzana co 150-200 godzin. Jeśli ciężko to obliczyć, należy zapamiętać, by serwis wózków widłowych był wykonywany przynajmniej raz do roku.
Poza standardowym serwisem, powinno się także przeprowadzać kontrole udźwigu wózków. W jakim celu? Po to, by ustalić, czy pojazd przemysłowy, którego praca opiera się głównie na podnoszeniu i transportowaniu towarów jest w stanie udźwignąć maksymalne obciążenie podane na tabliczce znamionowej. Przegląd ten należy przeprowadzić przed pierwszym użyciem wózka podnośnikowego.