Czy uprawnienia na wózki widłowe są bezterminowe?

Wózki widłowe to nieodłączny element wyposażenia budynków firmowych z wielu sektorów biznesu. Wykorzystywane głównie w magazynach, centrach dystrybucyjnych czy sklepach budowlanych, pełnią niezastąpioną rolę w przenoszeniu i organizacji towarów. Dzięki nim efektywne zarządzanie zapasami staje się możliwe, co wpływa na płynność i efektywność procesów logistycznych. Dla wielu jednak niejasna pozostaje kwestia uprawnień na wózki widłowe. Czy są niezbędne? A jeśli tak, to jaki jest czas ich obowiązywania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Uprawnienia na wózki widłowe – dlaczego są tak ważne?

Co do zasady wózek widłowy to dosyć niewielki i zwrotny pojazd. Jednak poprawne operowanie tym sprzętem nie jest wcale zadaniem prostym i wymaga odpowiednich umiejętności. Jest to jednak sprzęt ciężki, a niewłaściwe jego użytkowanie może prowadzić do poważnych wypadków. Dlatego w Polsce, aby legalnie operować wózkiem widłowym, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Sprawdź, jak je zdobyć i czemu konkretnie jest to tak ważne.

Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Uzyskanie uprawnień na wózki widłowe to proces, który składa się z kilku etapów. Na początku konieczne jest ukończenie kursu, który obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Część teoretyczna dotyczy zasad bezpieczeństwa, budowy i eksploatacji wózka widłowego, natomiast część praktyczna to nauka obsługi sprzętu pod okiem doświadczonego instruktora. Po ukończeniu kursu kandydat przystępuje do egzaminu, którego pozytywne zdanie pozwala na uzyskanie uprawnień. Po zaliczeniu egzaminu kursant otrzymuje zaświadczenie uprawniające go do legalnej obsługi wózków.

Czas obowiązywania uprawnień

Warto mieć świadomość, że uprawnienia na wózki widłowe nie są bezterminowe. Zgodnie z przepisami prawa, w większości przypadków są one ważne przez pięć lat. Po tym okresie, aby nadal legalnie operować wózkiem widłowym, konieczne jest odnowienie uprawnień. W rzeczywistości jednak, o ile dana osoba pracuje jako operator tego typu sprzętu, jest to formalność. Nie trzeba ponownie przechodzić szkolenia ani zdawać egzaminu.

Od powyższych zasad istnieje jeden wyjątek. Mowa o wózkach pozbawionych wysięgnika oraz modelach uniemożliwiających podnoszenie operatora wraz z ładunkiem. Chodzi tutaj o najprostsze konstrukcyjnie wózki widłowe, dawniej zaliczane do kategorii II WJO i III WJO. Również w ich przypadku konieczne jest posiadanie uprawnień. Niemniej obowiązują one dwa razy dłużej niż uprawnienia na prowadzenie pozostałych wózków, ponieważ aż 10 lat.

Co ze starymi uprawnieniami?

Powyższe przepisy obowiązują stosunkowo krótko, ponieważ dopiero od 2019 roku. Zatem co z osobami, które zdobyły uprawnienia wcześniej? Specjaliści, którzy zdali egzamin przed 2005 rokiem, muszą odnowić uprawnienia najpóźniej do końca roku 2023. Operatorzy z uprawnieniami zdobytymi w okresie po 2005, jednak przed końcem 2014 roku mają na to 3 lata więcej. Natomiast każdy, kto zdobył je według starych zasad po 2015 roku musi, przejść kolejny egzamin przed rozpoczęciem roku 2028.

Jak widzisz, uprawnienia na wózki widłowe nie są bezterminowe. Niemniej aktywność zawodowa sprawia, że ich odnowienie staje się formalnością. Czas, po jakim trzeba o to zadbać, jest zależny od konkretnego typu obsługiwanego sprzętu, zwykle jednak jest to 5 lat. Niemniej trzeba pamiętać, że jak każdy sprzęt, również wózki ewoluują. Pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, przez co odpowiedzialny operator, któremu zależy na własnym rozwoju, powinien się regularnie dokształcać w zakresie znajomości wózków widłowych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.