Najważniejsze zastosowania przemysłowych ciągników elektrycznych można zdefiniować trzema hasłami: magazyn, hala produkcyjna, lotnisko. Najefektywniejsze wykorzystanie ciągników elektrycznych jest możliwe w przypadku tworzenia pociągów intralogistycznych, które działają w systemie milk run.
Intralogistyka, czyli transport wewnętrzny, jest niezwykle ważnym składnikiem procesów produkcji. Zapewnienie płynności dostaw znacząco obniża koszty wytwarzania i magazynowania gotowych wyrobów. Jednym ze sposobów optymalizacji transportu wewnętrznego jest tworzenie pociągów intralogistycznych. Jednostką napędową pociągu jest ciągnik elektryczny.
Jak powstaje pociąg intralogistyczny?
Procesy produkcyjne wymagają zapewnienia dostaw materiałów i podzespołów do gniazd produkcyjnych oraz odbierania gotowych wyrobów i przewożenia ich do magazynów. Im płynniej realizowane są procesy logistyczne, tym większe jest bezpieczeństwo produkcji. Podtrzymanie ciągłości procesów produkcyjnych jest kwestią kluczową: każdy przestój generuje wysokie koszty i stwarza zagrożenia dla terminowej realizacji kontraktów. Dlatego stale poszukiwane są rozwiązania, które pozwalają uzyskać płynność przepływu ładunków i jednocześnie obniżyć koszt transportu. Jednym z najbardziej wydajnych i obiecujących systemów są pociągi intralogistyczne.
Masa własna i uciąg ciągnika elektrycznego muszą być dostosowane do liczby “wagonów”, czyli platform lub różnego typu kontenerów na kółkach, które zamierzamy podczepić. Drugim istotnym czynnikiem jest też ładowność poszczególnych elementów pociągu. Wybór kształtu i gabarytów ciągnika zależy też od szerokości alejek magazynowych lub zewnętrznych ciągów komunikacyjnych. Do poruszania się w wąskich przestrzeniach między regałami magazynowymi doskonale nadają się ciągniki elektryczne Hangcha serii A. Natomiast do organizowania składów transportowych na lotniskach czy w przewozach towarów na otwartej przestrzeni placów magazynowych i pomiędzy oddalonymi obiektami dedykowane są ciągniki elektryczne Hangha 20-25 t.
Milk run, czyli najbardziej efektywne wykorzystanie ciągników elektrycznych
Ciągniki elektryczne mogą być wykorzystywane w podobny sposób jak wózki widłowe, czyli do pobierania (podczepiania lub zabierania na platformę) pojedynczych ładunków i dostarczania ich w odpowiednie lokalizacje. W takim układzie poruszają się bez określonego harmonogramu, działają doraźnie, reagując na aktualne zapotrzebowanie transportowe. Spełniają swoją rolę jednak maksymalną efektywność wykorzystania ciągników elektrycznych zapewnia działanie w systemie milk run.
System lub droga mleczarza to rozwiązanie oparte na przemieszczaniu się pociągu intralogistycznego po ustalonej trasie, która jest pętlą rozpoczynająca się i kończącą w tym samym punkcie. Po drodze pociąg przystaje w kolejnych punktach: regałach magazynowych, gniazdach produkcyjnych czy budynkach w otwartej przestrzeni. W czasie postojów następuje rozładunek dostarczonych materiałów i podzespołów oraz odbiór gotowych produktów lub pustych kontenerów. Zadania mogą być bardzo różnie zdefiniowane. Istotą systemu milk run jest to, że jednym pociągiem transportowane są ładunki pobrane z wielu różnych miejsc, które zostaną dostarczone do wielu różnych lokalizacji. Postoje i operacje rozładunku i załadunku wykonywane są w precyzyjnie określonych oknach czasowych. Pociągi intralogistyczne w systemie milk run tak się mają do tradycyjnych form transportu wewnętrznego, jak miejska komunikacja autobusowa do funkcjonowania taksówek. Zamiast dojazdów na wezwanie, otrzymujemy precyzyjny rozkład jazdy.
Najważniejsze zalety elektrycznych ciągników przemysłowych
Najważniejszą zaletą przemysłowych ciągników elektrycznych jest ich wysoka wydajność transportowa. Wykorzystane jako jednostka napędowa pociągu logistycznego są w stanie zastąpić pracę kilku wózków widłowych w realizacji zadań transportu poziomego. Ogranicza je brak możliwości podnoszenia towarów, np. w celu umieszczenia na pólkach wysokich regałów. Dlatego do realizacji zadań logistycznych w magazynach wymagają wsparcia ze strony widlaków. Natomiast są niezwykle efektywne w tworzeniu łańcuchów dostaw w procesach produkcyjnych.
Wykorzystanie ciągników elektrycznych w systemie transportu milk run skutecznie ogranicza liczbę pustych przebiegów. Umożliwia też jednoczesne dostarczanie bardzo różnych produktów do wielu procesów produkcyjnych. Ich użycie poprawia płynność przepływu materiałów i przekłada się na zmniejszenie stanów magazynowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do obsługi pociągów logistycznych można wykorzystać pracowników o niższych kwalifikacjach, już po krótkim przeszkoleniu.