Oczywiście kluczowa jest cena, udźwig i marka wózka. Jednak ogólne koszty to nie tylko sama wysokość czynszu za najem urządzenia. Warto dokładnie sprawdzić, jakie usługi i świadczenia znajdują się w pakiecie, a za co będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Liczy się też fachowość, zaplecze techniczne i elastyczność w podejściu do potrzeb klienta. Korzyści płynące z wynajmu w równym stopniu zależą od parametrów wózka, jak też od właściwego wyboru firmy wypożyczającej.
Nie zawsze kalkuluje się zakup wózka widłowego. Gdy potrzebujemy maszyny na ściśle określony czas, inwestycja w zakup kosztownego sprzętu może być nieuzasadniona ekonomicznie. Wtedy najlepszą opcją jest wynajem wózków widłowych. Wynajem pozwala nam użytkować nowoczesny sprzęt, na którego zakup możemy nie mieć odpowiednich funduszy. Aby w pełni wykorzystać potencjał wynajmu i uchronić się przed przykrymi niespodziankami w trakcie trwania umowy, należy dokładnie przyjrzeć się czterem blokom zagadnień. Każdemu poświęcamy krótkie omówienie.
Relacja okresu wynajmu do wysokości czynszu
Generalna zasada jest taka: im dłuższy jest okres wynajmu, tym niższa cena za każdą dobę użytkowania. Za długoterminowy uznaje się zazwyczaj najem kilkuletni. Nie przeszkadza to temu, żeby wynająć wózek na jeden dzień. Różnica w cenie może okazać na tyle duża, że opłacalne będzie wypożyczenie wózka na dłuższy okres, zamiast kilku kolejnych wypożyczeń na potrzeby wykonania konkretnych zadań.
Warto dokładnie zapoznać się z tabelami opłat i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Przy wynajmie długoterminowym warto też podjąć rozmowy z wynajmującym w sprawie ustalenia indywidualnych warunków. Już po reakcji na taką propozycję będziemy mogli ocenić elastyczność i nastawienie wynajmującego do klienta. Nie jest to sprawa decydująca, ale wiążąc się z wieloletnią umową, lepiej mieć zaufanie do kontrahenta i sprawdzić jego kulturę organizacyjną.
Czas od zamówienia do dostarczenia wózka
Często czynnikiem decydującym o wyborze firmy wynajmującej jest szybkość dostarczenia zamówionej maszyny. Zależy ona przede wszystkim od liczby wózków, które posiada firma wypożyczająca. Im więcej jest maszyn, tym lepiej dla klientów, bo czas oczekiwania się skraca. Najkorzystniejsza jest sytuacja, w której firma wynajmująca jest jednocześnie sprzedawcą wózków widłowych: w takich okolicznościach klient ma większy wybór i krócej czeka na sprzęt lub nawet ma możliwość wypożyczenia od ręki.
Warto też sprawdzić, czy wynajmujący dostarczy nam maszynę, na jaką maksymalną odległość, w jakiej cenie. W przypadku wynajmów krótkoterminowych ważną kwestią może być możliwość wypożyczenia wózka z operatorem. To rozwiązanie dla firm, które potrzebują wykonania określonych zadań przeładunkowych, a nie chcą zatrudniać wykwalifikowanego operatora.
Możliwość elastycznego dopasowania maszyny do potrzeb
Z punktu widzenia klienta najlepszą opcją jest możliwie szeroki wybór typów wózków widłowych. Najkorzystniejsza jest współpraca z firmą wynajmującą, która posiada w ofercie wiele typów wózków widłowych: od ręcznych paleciaków, przez sztaplarki o udźwigu 1-3 ton i wózki reach truck (wysokiego składu), aż po ciężkie wózki widłowe heavy truck. Ważne jest też zróżnicowanie napędów, możliwość wybierania pomiędzy wózkami spalinowymi i elektrycznymi o podobnych parametrach (udźwigu i wysokości unoszenia). Dotyczy to szczególnie wózków magazynowych i widlaków o mniejszych udźwigach – ciężkie wózki widłowe są zazwyczaj napędzane silnikami wysokoprężnymi.
W ofercie powinny znaleźć się też elektryczne wózki przeciwwybuchowe, przeznaczone do pracy w przestrzeniach, w których występuje ryzyko zapłonu pyłów, cieczy lub gazów. Tego typu maszyny posiadają zabezpieczenia przed powstawaniem iskier elektrycznych oraz iskrzenia na skutek tarcia.
Duże znaczenie ma to, czy otrzymamy maszynę mocno wyeksploatowaną czy nową albo z niewielką liczbą motogodzin. W tym drugim przypadku mamy większą szansę na bezawaryjną eksploatację w dłuższych przedziałach czasowych. Wiek i liczba motogodzin nabierają szczególnego znaczenia przy wynajmie długoterminowym oraz wtedy, gdy priorytetem jest zachowanie ciągłości pracy.
Łatwo dostępny serwis i fachowe doradztwo
Jeżeli możemy skorzystać z oferty kilku firm wypożyczających, to argumentem przesądzającym o ostatecznej decyzji powinna być dostępność serwisu wózków widłowych. Warto sprawdzić, czy wypożyczalnia posiada odpowiednio wyposażone warsztaty naprawcze i własny magazyn części zamiennych. Ich obecność jest równoznaczna z odczuwalnym przyspieszeniem napraw i przeglądów technicznych przed odbiorami UDT. Koniecznością jest też sprawdzenie cen poszczególnych usług serwisowych. Analiza cennika konserwacji i napraw może nam wiele powiedzieć o realnych kosztach eksploatacji danego modelu wózka.
Jeżeli firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, to możemy liczyć nie tylko na sprawną i skuteczną obsługę zleceń serwisowych, ale także na doradztwo w kwestiach związanych z eksploatacją, wypożyczeniem i ewentualnym zakupem wózków widłowych. Będziemy mogli skorzystać z wiedzy na temat oferty poszczególnych producentów, sprawdzonych modeli wózków i pojawiających się na rynku nowości.
Ważnym argumentem za wyborem wypożyczalni jest jej odległość od siedziby klienta. Im jest bliżej, tym lepiej. Oczywiście przy założeniu, że mamy do czynienia z siedzibą firmy, a nie tylko biurem przedstawiciela sieciowej wypożyczalni. W tym drugim przypadku blisko będziemy mieli tylko do biura, a nie do serwisu.