Transport bliski to inaczej transport wewnątrzzakładowy. Nazwa ta nawiązuje do tego, że wszelkie przemieszczanie się towarów odbywa się wewnątrz zakładu, w przestrzeni zamkniętej, w określonym rytmie czy też harmonogramie. Ma to miejsce np. w zakładach produkcyjnych, magazynach. Towary są transportowane pomiędzy regałami, stanowiskami pracy, działami, sektorami itp. Transport bliski ma ogromne znaczenie w terminowym zaopatrzeniu zakładu w zasoby materialne, a także w sprzedaży gotowych produktów. Mówiąc o transporcie bliskim warto wspomnieć, że dzieli się on na tzw. transport pionowy i poziomy, w zależności od kierunku ruchu z jednej strony oraz ciągłości ruchów między ciągłym i nieciągłym przenośnikiem z drugiej strony.
Wózki widłowe – nieodłączny element w transporcie bliskim
Wózki widłowe to pojazdy przemysłowe, które kojarzymy przede wszystkim z pracą wykonywaną w halach, magazynach, zakładach produkcyjnych, czyli z transportem różnego rodzaju towarów. Najpopularniejsze są tzw. paleciaki, czyli paletowe wózki widłowe, ale wbrew pozorom wózki widłowe i paletowe to nie to samo, mimo że ich przeznaczenie jest bardzo podobne. Trzeba się jednak zgodzić z tym, że transport dużej liczby towarów lub ciężkich palet byłby praktycznie niemożliwy bez wózków przemysłowych, na tak niewielkie odległości.
Wózki paletowe to rodzaj ręcznych wózków przemysłowych, którym najważniejszym przeznaczeniem jest transport towarów na paletach. Coraz częściej spotyka się elektryczne wózki paletowe. Ich koszt jest dużo większy niż ręcznych wózków przemysłowych, choć dzięki nim praca staje się dużo szybsza i bardziej wydajna. W związku z tym jeśli w transporcie bliskim praca operatora polega na kilkugodzinnej pracy, tj. transportu ładunków, za pomocą wózka widłowego, warto zakupić choć jeden tego typu wózek,który znacznie usprawni pracę w zakładzie i przy okazji odciąży pracą operatora, która nie należy do najlżejszych.
Co różni wózki paletowe od wózków widłowych? Elektryczne wózki paletowe transportują towary na stosunkowo krótkie odległości i podnoszą je na maksymalną wysokość 20 cm, tutaj również widać wyraźną różnicę między wózkami paletowymi, które zwykle pełnią funkcję transportową, a wózkami widłowymi, które mogą przewozić ciężkie ładunki i transportować je na duże wysokości. Paleciaki najczęściej spotyka się w supermarketach, a także w magazynach (do prac pomocniczych), halach produkcyjnych itp. Wybierając wózek paletowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie – to jedne z najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu.
Szybki i dynamiczny rozwój branży sprawia, że firmy zajmujące się produkcją wózków widłowych i paletowych wprowadzają nowe modele wózków na rynek, które mają na celu poprawę wydajności, bezpieczeństwa i komfortu pracy, co w znacznym stopniu wpływa na ergonomię pracy w zakładzie.
Podsumowując, transport bliski odbywa się w przestrzeniach zamkniętych i polega na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce odpowiednich towarów przez wózki widłowe lub innego typu pojazdy przemysłowe. Każda osoba obsługująca wózek widłowy musi posiadać do tego specjalne uprawnienia zdobyte podczas kursów, które dają im wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Taki kurs zwykle jest finansowany przez pracodawcę, choć istnieje możliwość odbycia kursu na własną rękę. Zaświadczenie, które otrzyma się po zakończeniu kursu z pewnością ułatwi zdobycie pracy na stanowisku operatora wózka widłowego.