Rodzaje napędów stosowanych w wózkach widłowych

Wózki widłowe to popularne urządzenia, które wykorzystuje się do transportu wewnętrznego. Są one potrzebne wszędzie tam, gdzie znajduje się mnóstwo różnych towarów – np. w magazynach. Dzięki nim przenoszenie ładunków, ładowanie ciężarówek, czy chociażby przepływ materiałów z jednego stanowiska na drugie jest dużo prostsze. Aby jednak wózek widłowy mógł prawidłowo działać, to potrzebny jest dobry napęd. Obecnie na rynku znajdziemy modele z kilkoma rodzajami napędów. Poznaj je wszystkie!

Wózki widłowe z napędem elektrycznym

Największą popularnością cieszą się wózki widłowe elektryczne. Nazywa je się również wózkami akumulatorowymi, co wynika z tego, że silnik zasilany jest za pomocą baterii mających długą żywotność. Doskonale nadają się one do pomieszczeń otwartych, jak i zamkniętych. Są dobrym wyborem także do niewielkich pomieszczeń, ponieważ ich silnik zajmuje bardzo mało miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenia koniecznie muszą być zgodne z przepisami UDT oraz normami bezpieczeństwa – w innym przypadku nie mogą być wykorzystywane!

Wózki widłowe wyposażone w napędy elektryczne mają mnóstwo zalet. Zaliczamy do nich przede wszystkim znakomitą wydajność. Należy wiedzieć jednak, że jest ona zależna od mocy widlaka, dlatego trzeba na nią zwrócić uwagę. Istotne jest też to, że możemy dostosować program do trybu pracy urządzenia. Co więcej, wózki widłowe są kompaktowe, ergonomiczne, bezpieczne oraz są tanie, jeśli chodzi o ich eksploatację. Dodatkowo nie wpływają negatywnie na środowisko, bowiem nie emitują niebezpiecznych spalin. Mają jednak jedną poważną wadę w postaci wysokiej ceny. Za wózek widłowy z napędem elektrycznym musimy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Wózki widłowe z napędem spalinowym

Innym rodzajem są wózki widłowe z napędem spalinowym. Napędza je się różnymi paliwami takimi jak, chociażby benzyna, olej napędowy, czy gaz – jednakże najczęściej jest to właśnie olej napędowy. Są one popularne, a wszystko to dlatego, że są wygodne w użytkowaniu, choć trzeba pamiętać o regularnych przeglądach, ponieważ nie rzadko dochodzi do wycieków oraz zużywania się konkretnych części.

Trzeba jednak wiedzieć, że ich eksploatacja nie jest tania. Ważne jest też to, że emitują one szkodliwe spaliny, a więc powinno się z nich korzystać jedynie na zewnątrz. Jeśli jednak koniecznie chcemy użytkować je w pomieszczeniach, to musimy zadbać o to by miały filtry, które ograniczą ilość spalin. Jeśli natomiast chodzi o zalety, to są nimi wszechstronność (nadają się zarówno do otwartych, jak i zamkniętych przestrzeni), łatwa obsługa oraz spory udźwig.

Wózki widłowe z napędem gazowym

Istnieją również wózki widłowe gazowe – skrócie wózki LPG – z których możemy korzystać w otwartych, jak i zamkniętych pomieszczeniach. Jednak w tym drugim przypadku musimy upewnić się, czy w danym obiekcie jest to możliwe. Niezbędne jest także zainstalowanie filtrów, które ograniczają spaliny. Jedną z największych zalet tego rodzaju napędu jest to, że gaz jest stosunkowo tani, zatem użytkowanie takich wózków widłowych jest opłacalnym rozwiązaniem. Bez wątpienia ważne jest też to, że wózek widłowy na gaz emituje znacznie mniej spalin do środowiska oraz cicho pracuje, przez co zwiększa się komfort pracy.
Wózki widłowe na gaz również jednak mają wady. Jedną z nich jest to, że butla na gaz może powodować gorszą widoczność do tyłu. Może to być problematyczne, zwłaszcza jeśli prace wykonywane są na niewielkiej przestrzeni. Poza tym użytkownicy takich urządzeń nie mają pełnej kontroli nad ilością paliwa znajdującą się w zbiorniku, zatem muszą pogodzić się z częstymi przestojami.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.