Elektryczne wózki widłowe wyposażone są w akumulatory, będące głównym źródłem ich napędu. Warto mieć świadomość, że odpowiednia konserwacja oraz prawidłowa obsługa baterii potrafi znacząco przedłużyć jej żywotność. Oto najważniejsze informacje o akumulatorach do wózków widłowych!
Podstawowe grupy akumulatorów do wózków widłowych
Baterie trakcyjne, czyli inaczej mówiąc akumulatory, mogą się różnić parametrami oraz budową. Wózki widłowe są zwykle wyposażone w baterie składające się z dwóch dwu-woltowych ogniw, prętów ołowianych oraz płyty pancernej. Wśród akumulatorów, które wykorzystuje się do zasilania wózków widłowych, wymienia się przede wszystkim:
-
akumulatory z elektrolitem w żelu,
-
akumulatory z elektrolitem ciekłym.
Wózki widłowe i nie tylko – baterie i ich funkcje
Główną funkcją baterii trakcyjnych umieszczonych w wózkach widłowych jest magazynowanie i dostarczanie energii, a także zapewnianie przeciwwagi. Ciekawostką jest to, że akumulatory, podobne do tych, które zasilają wózki widłowe, można wykorzystać również jako napęd do:
-
podnośników magazynowych,
-
wózków platformowych,
-
polerek podłogowych,
-
myjek,
-
zamiatarek,
-
urządzeniach pracujących w niebezpiecznych warunkach, np. na stacjach energetycznych, rafineriach, lotniskach, zakładach przemysłowych itd.
Wymiana baterii w wózkach widłowych
Jeżeli zależy Ci na tym, aby utrzymać wózki widłowe w dobrym stanie, powinieneś dbać również o stan ich akumulatorów. Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać jest to, że akumulatorów nie należy w pełni rozładowywać, nawet w sytuacji, w której nie będzie się z nich korzystać przez dłuższy czas. Grozi to bowiem trwałym uszkodzeniem baterii.
Aby uniknąć całkowitego rozładowania baterii, warto doładowywać akumulator przynajmniej raz na miesiąc. Dzięki temu zachowasz dobry stan akumulatora i przedłużysz jego żywotność. Istotną kwestią jest również sposób przechowywania baterii. Akumulatory należy przechowywać w suchych i chłodnych miejscach.
Baterie, w które wyposażone są wózki widłowe można obecnie stosunkowo łatwo wymienić, dzięki możliwości skorzystania z bocznej wymiany akumulatora. Wystarczy, że będziesz dysponować wózkiem paletowym elektrycznym lub ręcznym. Za pomocą wózków paletowych należy przetransportować baterie do stołów, na których umieszczono system rolek, który przemieści je do stacji ładowania. Wiele magazynów, chcąc zaoszczędzić miejsce, decyduje się na zastosowanie mobilnych stołów transferowych, które pozwalają na ładowanie baterii w dowolnym miejscu. Dzięki możliwości korzystania z bocznej wymiany akumulatorów, wzrosła wydajność pracy oraz skrócił się czas potrzebny na wymianę akumulatora.
Czy wózek elektryczny to dobry wybór?
Oczywiście wózek elektryczny to tylko jedna z opcji. Główną alternatywę stanowi model spalinowy. Dostępne są wózki benzynowe oraz z silnikami wysokoprężnymi. Mowa o pojazdach, które wciąż znajdują się w użyciu, jednak konsekwentnie tracą na popularności. Wynika to z faktu, że emitują spaliny oraz działają głośniej niż wózki elektryczne. Stąd też modele z bateriami są zdecydowanie bardziej polecane.
Na koniec warto zaznaczyć, że dla zachowania dobrego stanu baterii w wózku widłowym należy regularnie uzupełniać poziom elektrolitu za pomocą wody destylowanej, a także co mniej więcej 3-5 lat odsiarczać akumulatory. Ważne jest również obserwowanie baterii i jak najszybsze zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do osoby zajmującej się konserwacją wózków widłowych.