Korzyści wynikające z używania wózków wyposażonych w baterie Li-lON

Wózki widłowe są dostępne w wielu wersjach, jeśli chodzi o zastosowany napęd. Wciąż użytkowane są modele spalinowe, jednak w ostatnich latach znacząco zyskują na popularności modele akumulatorowe. Jednak wózki mogą być wyposażone w różnego rodzaju baterie. Niewątpliwie jednak od pewnego czasu dominują baterie litowo-jonowe, które weszły na rynek stosunkowo niedawno. Jaka jest geneza sukcesu tego rozwiązania i jakie zalety ma korzystanie z tego rodzaju baterii? Oto najważniejsze informacje dotyczące baterii litowo-jonowych w kontekście stosowania ich w wózkach widłowych.

Czym jest bateria litowo-jonowa?

Bateria Li-ION to nowy rodzaj baterii litowej, która została zbudowana w taki sposób, aby lit w postaci jonów mógł wędrować z jednej elektrody na drugą. W baterii Li-ION znajdują się ogniwa połączone w paczki, skonfigurowane tak, żeby możliwe było uzyskanie pożądanego napięcia. Akumulator, który zasila wózki widłowe, składa się z wielu skrzyń, w których umieszcza się paczki z ogniwami. Bardzo ważne jest, aby skrzynie umieścić w obudowie, która będzie je chronić przed wstrząsami, stanowiącymi dla tego typu akumulatorów dosyć spore zagrożenie. Baterie litowo-jonowe, w porównaniu do tradycyjnej technologii, cechują się większą gęstością.

Jakie są zalety wykorzystywania baterii Li-ION w wózkach widłowych?

Warto wiedzieć, że baterie litowo-jonowe, w branży intralogistycznej są wykorzystywane od stosunkowo niedawna, bo dopiero od 2011 roku. Od tamtej pory popularność tego rozwiązania nieustannie rośnie. Przyczyn popularności baterii litowo-jonowych w wózkach widłowych jest wiele. Niewątpliwie odpowiadają za nią następujące czynniki:

  • jest bardziej wydajna i w dłuższej perspektywie czasu bardziej ekonomiczna niż klasyczny akumulator kwasowy,

  • ładowanie baterii litowo-jonowych zużywa o 30% mniej prądu niż ładowanie baterii kwasowo-ołowianych,

  • baterie Li-ION nie wydzielają toksycznych substancji ani nie wymagają wymiany,

  • okres żywotności może wynosić aż cztery tysiące pełnych cykli ładowania.

Przedstawione powyżej korzyści to tylko część powodów, dla których warto wyposażyć wózki widłowe w baterie Li-ION. Do listy korzyści wykorzystywania tego rozwiązania należy dopisać również możliwość pracy praktycznie non-stop, krótki czas ładowania oraz fakt, że krótkie doładowywania nie wpływają negatywnie na żywotność oraz stan baterii. Dzięki temu wózki widłowe wyposażone w baterie Li-ION mogą bez przeszkód pracować w trybie 3-zmianowym, mając jedynie krótkie przerwy w pracy. Wszystko to stosunkowo niskim kosztem i z troską o ekologię.

Czy baterie Li-ION należy ładować w określony sposób?

Dużą zaletą baterii litowo-jonowych jest ich wysoka gęstość energetyczna oraz samowystarczalność, dzięki którym podczas standardowej eksploatacji nie ma konieczności wymieniania ich, ani konserwowania. Co więcej, baterie Li-ION można ładować niezależnie do bieżącego stanu naładowania, co umożliwia doładowywanie ich w dogodnym momencie, bez konieczności czekania na pełne rozładowanie. Warto również podkreślić, że baterie litowo-jonowe nie są narażone na zmniejszenie pojemności. Dużą zaletą tej technologii jest również to, że jest ona niemal całkowicie bezobsługowa, co zmniejsza koszty związane z eksploatacją wózków widłowych, które będą w nią wyposażone.

Jak widać, baterie Li-ION mają wiele zalet. Wózki widłowe zasilane tymi akumulatorami z roku na rok są wybierane coraz chętniej. Wiele wskazuje na to, że popularność ta będzie tylko rosnąć.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.