Boczny czy czołowy – który wózek wybrać?

Wózki widłowe to urządzenia, które są niezbędne w miejscach gdzie potrzebny jest m.in. transport towarów na palecie. Są one wykorzystywane do ustawiania produktów na regałach wysokiego składowania, do piętrowania, a także ładowania i rozładowywania na samochody ciężarowe oraz wagony. Wózki różnią się od siebie w wielu aspektach, m.in. udźwigiem, wysokością masztu i maksymalną wysokością podnoszenia oraz napędem. Jaka jest różnica między wózkami bocznymi a czołowymi oraz do jakich prac się nadają?

Wózki boczne – co warto o nich wiedzieć?

Tym co wyróżnia urządzenia tego typu jest sposób ulokowania masztu. W tym przypadku zęby wideł są zlokalizowane w osi prostopadłej w stosunku do kierunku jazdy. Inna nazwa takich modeli to wózki widłowe wysokiego składowania. Jakie są zalety wersji bocznych? Ich konstrukcja sprawia, że mogą łatwo poruszać się między wąskimi regałami w magazynach. Nie ma również konieczności wykonywania skomplikowanych manewrów i obrotów, aby umieścić produkt na regale. To z kolei przekłada się na większy komfort pracy. Należy jednak pamiętać, że sterowanie wózkami bocznymi jest nieco trudniejsze i w związku z tym wymaga doświadczenia oraz wprawy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat takich pojazdów?

  • Wózki widłowe boczne są w stanie podnosić ładunki na duże wysokości. Mają też większy zasięg w porównaniu do klasycznych modeli. W zależności od konkretnego pojazdu, wynosi on od kilku do nawet kilkunastu metrów. Z tego względu, tego typu sprzęty sprawdzą się w miejscach gdzie regały są umieszczone na wysokości od 7 do 25 m.
  • Istotną zaletą jest też wysoka wydajność. Dzięki temu bardzo dobrze radzą sobie z transportem oraz unoszeniem sporo ważących ładunków. Wyposażenie w elektryczne akumulatory sprawia, że wózki są dość tanie w utrzymaniu. Nie ma również problemu z wymianą baterii oraz jej ładowaniem. Elektryczny napęd jest rekomendowany w przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach oraz tam, gdzie występuje gorsza wentylacja.

Wózki czołowe – najważniejsze informacje

To najczęściej wybierane modele, z którymi można się spotkać w większości magazynów. W tym przypadku maszt został umieszczony w przedniej części, a zatem zęby wideł znajdują się równolegle do osi, czyli w kierunku jazdy. To najbardziej uniwersalne sprzęty, które można znaleźć w wersji trzy i czterokołowej. W zależności od modelu, są one w stanie podnosić ładunki do wysokości około 7,5 m. Z tego względu sprawdzą się przede wszystkim w magazynach, gdzie umieszczono standardowe regały magazynowe. Oprócz tego wyróżniają się dobrą zwrotnością i dynamiką jazdy. Mogą też rozwijać dosyć duże prędkości, do kilkunastu kilometrów na godzinę. W zależności od potrzeb, dostępne są m.in. wózki widłowe spalinowe, przeznaczone do pracy na zewnątrz budynków. Tym co je wyróżnia jest wysoka wytrzymałość oraz duża moc. W pomieszczeniach należy używać wózków elektrycznych. Są one wyposażone w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, co przekłada się na ich wydajność oraz energooszczędność.

Wózki widłowe czołowe nie są dobrym rozwiązaniem jeśli w danym magazynie ustawiono regały blisko siebie, a pomiędzy nimi jest niewielka ilość przestrzeni. Uniwersalne modele są najczęściej wykorzystywane do transportowania ładunków na hali produkcyjnej, dostarczania różnego rodzaju produktów oraz przewożenia towarów na paletach w konkretne miejsce. Szukając optymalnego rozwiązania do swojego magazynu, warto skontaktować się z firmą oferującą wynajem tego typu sprzętów i poprosić o pomoc w doborze.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.