Jak dbać o wózek widłowy zimą?

Zima to trudny czas dla operatorów wózków widłowych. Utrudnione jest nie tylko samo poruszanie się pojazdem i wykonywanie prac na zewnątrz, ale również pojawia się konieczność odpowiedniej konserwacji sprzętów. Chcąc zachować wysoki poziom bezpieczeństwa i efektywności załadunku oraz rozładunku, niezbędne jest przygotowanie maszyn do specyficznych warunków panujących w tym okresie. Należy też pamiętać o tym, że systematycznie serwisowane wózki widłowe, przez cały rok, to najlepsza ochrona przed nagłymi awariami i usterkami. Jakich zasad trzeba się trzymać w sezonie zimowym?

Bezpieczna praca wózkiem widłowym podczas zimowych miesięcy

Wśród czynników, które wpływają na utrudnienie wykonywania czynności związanych z załadunkiem i rozładunkiem należy wymienić przede wszystkim niskie temperatury, opady śniegu, zły stan dróg transportowych wynikający z ich oblodzenia lub zaśnieżenia, a także nagłe wahania temperatur spowodowane poruszaniem się na zewnątrz i w środku budynku. Wszystko to sprawia, że wózki widłowe szybciej się eksploatują. Co więcej, nieprzygotowanie się do zimowych warunków stanowi też spore niebezpieczeństwo dla operatorów. O czym trzeba zatem pamiętać?

Dbanie o stan nawierzchni – pod tym określeniem kryje się zarówno regularne odśnieżanie, jak i sypanie solą drogową. Dzięki temu, operatorzy nie będą mieć problemu z przejazdami. Co więcej, śliska nawierzchnia niesie ze sobą ryzyko wypadku, dlatego też trzeba z jednej strony zadbać o bezpieczeństwo na placu manewrowym, a z drugiej uczulić operatorów na zachowanie ostrożności. Jeśli teren jest mocno rozległy i pracownicy musieliby poświęcić sporo czasu na usuwanie śniegu, warto rozważyć zakup odpowiedniego osprzętu do wózków, który uczyni z nich mini pługi śnieżne.

Założenie łańcuchów lub kolców – gdy mróz jest naprawdę spory, trzeba szczególnie uważać na oblodzoną powierzchnię. Aby praca była efektywna, a jednocześnie bezpieczna, trzeba koniecznie założyć na opony elementy zapobiegające ślizganiu się. Taką rolę pełnią oczywiście łańcuchy i kolce. Te drugie mogą być montowane wyłącznie na oponach pełnych. Łańcuchy nadają się z kolei nawet na opony dętkowe.

W jaki sposób należy jeszcze dbać o wózki widłowe?

Bardzo ważną kwestią wpływającą na stan maszyn jest sposób ich magazynowania. Kluczowe w tym czasie jest zapewnienie pojazdom tzw. strefy buforowej. W praktyce, gdy operator skończy pracę na mrozie, powinien zaparkować pojazd w miejscu, gdzie temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza. Powinien on spędzić tam około 30 minut. W tym czasie woda, która osadziła się na pojeździe będzie mogła odparować. Zostawiając wózek na zewnątrz, doszłoby do jej zamarznięcia, co mogłoby skończyć się awarią. Może też dojść do kondensacji pary wodnej w zapłonie. Innym zagrożeniem jest korozja. Kolejną ważną zasadą jest niepozostawianie pustego zbiornika paliwa, gdyż niska temperatura spowoduje jego zamarznięcie. Dotyczy to oczywiście maszyn spalinowych.

Ogromne znaczenie ma też wybór samego oleju silnikowego. W okresie zimowym najlepiej sprawdzi się olej syntetyczny. Wynika to z jego szczególnej konsystencji. Płyn nie gęstnieje, nawet jeśli jest duży mróz, przez co jest w stanie dotrzeć do wszystkich elementów silnika. Dobrą praktyką jest regularne sprawdzanie chłodnicy oraz uzupełnianie płynu przeciw zamarzaniu. Należy wspomnieć także o tym w jaki sposób można poprawić komfort operatora. Jeśli wózki widłowe nie posiadają kabiny, w tym czasie warto się w nie zaopatrzyć, wybierając te, które są wyposażone w ogrzewanie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.