Wózki paletowe – na jakie awarie są narażone?

Paleciak to urządzenie, które cieszy się ogromną popularnością, zarówno w magazynach, na różnego rodzaju halach oraz wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność transportowania ciężkich produktów. Do jego ogromnych zalet zaliczają się przede wszystkim łatwość użytkowania oraz wygodna obsługa. Niestety, jest on eksploatowany w sposób dość intensywny, co wiąże się ze sporym ryzykiem awarii. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest serwis paleciaków. Samodzielna próba naprawy może bowiem skończyć się pogorszeniem stanu. Jakie uszkodzenia zdarzają się najczęściej i z czego wynikają?

Wózek paletowy – najczęstsze awarie

Jednym z problemów, który pojawia się zdecydowanie najczęściej jest wyciek oleju, zwykle związany z nieszczelnością siłownika. Jeśli na dodatek zauważyliśmy, że w trakcie użytkowania, podniesiony do góry ładunek samoczynnie się opuszcza, awaria bez wątpienia dotyczy właśnie tego elementu. Co w tej sytuacji? Na szczęście nie należy ona do szczególnie poważnych. Użytkownik musi po prostu uszczelnić siłownik. Wśród innych przyczyn kałuży oleju pod paleciakiem wymienia się też nieprawidłową regulację zaworu. Nierzadko jest to wynik uszkodzenia uszczelnienia lub jego zużycia. W pierwszym przypadku konieczne będzie wyregulowanie zaworu. Niezbędne może być ponadto dokładne oczyszczenie gniazda z ewentualnych zabrudzeń. O jakich awariach należy jeszcze wspomnieć?

  • Awaria wideł – w tej sytuacji niezbędny będzie serwis paleciaków. Prace muszą być nadzorowane przez spawaczy z Urzędu Dozoru Technicznego. Celem jest pozbycie się ewentualnych wygięć, skręceń lub wgnieceń. Przyczyna usterki to często zwyczajne zmęczenie materiału. Nierzadko jest to wynik przeciążenia, związanego z nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu.
  • Problem z podnoszeniem wideł – przyczyn takiej sytuacji może być wiele. W najmniej skomplikowanym przypadku jest to wynik niewystarczającej ilości oleju. Wtedy wystarczy uzupełnić niedobór, przy okazji sprawdzając szczelność siłownika. Może się również okazać, iż po prostu pozycja dźwigni jest nieprawidłowa. Gdy widły nie chcą się podnieść, a dyszel pracuje pod obciążeniem, konieczny może być serwis paleciaków. Oznacza to bowiem, że sprzęt jest przeciążony lub mamy kłopot z zepsutym zaworem.

W jaki sposób dbać o wózek paletowy?

Warto zaznaczyć, że mechanizm działania paleciaków nie należy do specjalnie skomplikowanych, co jednocześnie ogranicza ryzyko usterek. Niemniej jednak, jeśli sprzęt nie jest wykorzystywany zgodnie z zaleceniami producenta, mogą pojawić się wyżej opisane awarie. Chcąc cieszyć się bezproblemowym działaniem przez długi czas, należy pamiętać o prawidłowej konserwacji, a jednocześnie pilnować prawidłowego użytkowania. Kluczowe jest unikanie przeciążenia wózka. Nie powinno też przeprowadzać się na własną rękę jakichkolwiek modyfikacji. Co więcej, jeśli sprzęt będzie wykorzystywany do innych czynności niż transport towarów, również może dojść do awarii.

Bardzo dobrą praktyką jest systematyczne smarowanie wózka. Dzięki temu, ograniczymy ryzyko ścierania się poszczególnych elementów. W ten sposób jesteśmy w stanie wydłużyć ich żywotność. Smarowanie należy wykonywać po każdym czyszczeniu sprzętu lub jeśli czyszczenie wykonujemy stosunkowo rzadko, raz na miesiąc. Kolejną ważną kwestią jest pilnowanie prawidłowego poziomu oleju. Jego regularne sprawdzanie ograniczy serwis paleciaków. Warto też pamiętać o sprawdzaniu stanu kół i ustawień łańcucha.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.