Jak należy dbać o baterię li-ion, żeby działała dłużej

Baterie litowo-jonowe mają wiele zalet, dzięki którym cieszą się dużą popularnością. Obecnie napędzają już nie tylko małe narzędzia, ale też większe maszyny, w tym nawet pojazdy, takie jak elektryczne wózki paletowe. Warto jednak wiedzieć, że o ten rodzaj baterii należy dbać w określony sposób, aby móc w pełni wykorzystać jej wydajność i cieszyć się długą żywotnością tego elementu. Co warto wiedzieć na temat baterii li-ion i w jaki sposób o nią dbać? Podpowiadamy!

Co ma wpływ na żywotność baterii litowo-jonowej?

Akumulatory li-ion są chętnie wykorzystywane do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych. Ze względu na to, że odpowiednio przechowywane wyróżniają się długą żywotnością, baterie li-ion są stosowane np. w firmach zajmujących się magazynowaniem, transportem i szeroko pojętą logistyką. Przykładowo, choćby elektryczne wózki paletowe często są zasilane za pomocą akumulatorów litowo-jonowych. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co wpływa na długość możliwego okresu użytkowania takiego sprzętu. Wśród czynników, które mają największy wpływ na żywotność tego rodzaju baterii, znajdują się przede wszystkim:

  • temperatura pracy i przechowywania,

  • stopień rozładowania użytkowanego akumulatora,

  • poziom naładowania ogniw.

Zgodnie z zaleceniami, baterie li-ion powinny być przechowywane i użytkowane w temperaturach w zakresie 0-35°C. Jeżeli akumulatory będą narażone na kontakt z wyższą temperaturą, może dojść do trwałego skrócenia żywotności ogniw. Z kolei w przypadku działania zbyt niskich temperatur, zmniejszy się pojemność akumulatorów.

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu sprawności baterii jak najdłużej, koniecznie zwracaj uwagę na stopień rozładowania. Najwydajniejszą opcją jest rozładowywanie akumulatora do mniej więcej 20%. Ponieważ jednak takie rozładowywanie baterii może utrudniać normalne korzystanie z niej, zaleca się rozładowywanie akumulatorów do około 50%. Takie działanie będzie w stanie 2-krotnie zwiększyć żywotność baterii. W przypadku ostatniego czynnika, którym jest poziom naładowania ogniw, warto dbać o to, aby ogniwa były ładowane do poziomu 80-85%, co pozwala na uniknięcie ostatniej fazy ładowania, która negatywnie wpływa na elektrolit znajdujący się wewnątrz ogniw. Innymi słowy, zbyt częste ładowanie baterii oraz osiąganie pełnego naładowania nie sprzyjają żywotności akumulatora. Więcej na temat poprawnego ładowania elektrycznych wózków paletowych dowiesz się z kolejnych paragrafów.

Jak prawidłowo ładować baterię litowo-jonową?

Niezależnie od tego, czy swoją baterią chcesz zasilić elektryczny wózek widłowy, czy też posiadasz akumulator o odmiennym zastosowaniu, aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii, koniecznie zadbaj o jej prawidłowe ładowanie. Ogniwa litowo-jonowe należy ładować dwufazowo. Pierwsza faza wymaga prądu stałego, a druga stałego napięcia.

Ładowanie stałym prądem, czyli tzw. faza długa, charakteryzuje się liniowym przyrostem pojemności względem czasu ładowania i napięcia. Pierwszą fazę ładowania należy zakończyć w momencie, w którym akumulator zostanie naładowany do poziomu 80-90%.

Ładowanie stałym napięcie, czyli tzw. faza końcowa, początkowo daje bardzo duży przyrost energii, a następnie powoli zwalnia. Ostatnie 5% ładowania podczas tej fazy trwa bardzo długo i nie należy przerywać go zbyt wcześnie.

Na koniec warto wspomnieć o przechowywaniu baterii litowo-jonowych. Optymalne jest przechowywanie ich w temperaturze 0-25°C, przy naładowaniu do około 40%.

Decydując się na nasze elektryczne wózki paletowe, nie musisz martwić się kwestią ładowania akumulatorów. Zajmiemy się tym za Ciebie!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.