Każdy klient stojący przed wyborem wózka widłowego powinien zastanowić się jakim napędem będzie zasilany jego wózek. Klienci Niko Alex zainteresowani zakupem, wynajmem czy też leasingiem wózka widłowego mają do wyboru wózki widłowe z napędem:
- spalinowym,
- elektrycznym.
Napęd spalinowy wózka widłowego
Wózki widłowe czołowe z napędem spalinowym zasilane są benzyną, gazem lub dieslem. Jak sama nazwa wskazuje, zasilane w ten sposób wózki emitują spaliny, co stanowi ich główną wadę. Nowoczesne technologie stosowane przez producentów wózków, coraz częściej jednak umożliwiają ograniczyć tę emisję do minimum. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie tego rodzaju wózków, zarówno wewnątrz (zaleca się stosowanie dobrej wentylacji pomieszczeń), jak i na zewnątrz pomieszczeń. Spalinowe wózki widłowe doskonale poradzą sobie przy pracy w trudnych warunkach pogodowych, dzięki możliwości zastosowania w nich dodatkowych osłon silników, czy zamykanych kabin. Ponadto, tego typu wózki umożliwiają wielogodzinną pracę zmianową oraz umożliwiają przetransportowanie ładunku na dłuższej trasie. Do atutów wózków widłowych spalinowych zaliczyć trzeba dużą ich dostępność na rynku oraz przystępną cenę. Poza wspomnianymi już zaletami należy zwrócić również uwagę na wielofunkcyjność wózków widłowych spalinowych, które przy wyposażeniu w odpowiedni osprzęt mogą posłużyć np. jako pług śnieżny.
Napęd elektryczny wózka widłowego
Wózki widłowe z napędem elektrycznym zasilane są akumulatorami. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wózków spalinowych, nie emitują spalin, jak również ich praca jest zdecydowanie cichsza. Z tego też powodu doskonale sprawdzają się jako rozwiązania w transporcie wewnętrznym. Wśród korzyści stosowania wózków widłowych elektrycznych należy również wymienić: wydajność, ergonomiczność, bezpieczeństwo i wysoki komfort pracy, łatwą konserwację, wysoką niezawodność, niskie koszty eksploatacji oraz proekologiczność.
Urządzenia sterujące wózka widłowego
Pamiętać należy, że poruszanie się wózka widłowego umożliwia nie tylko zastosowany rodzaj napędu, ale także wykorzystane w nim urządzenia sterujące.
Urządzenia sterujące, jak i napęd wózka widłowego, umożliwiają operatorowi nadanie wózkowi odpowiedniego kierunku jazdy oraz szybkości poruszania się. W wózkach widłowych montowane są klasyczne kierownice, jak również pedały gazu oraz hamulca. Wózki widłowe mogą poruszać się w przód i tył oraz posiadają dwa biegi umożliwiające szybszą i wolniejszą jazdę. Najczęściej montuje się w nich skrzynie biegów ze sprzęgłem hydrokinetycznym lub ciernym. Spotykane są również dwa rodzaje przekładni: hydrostatyczna lub hydrodynamiczna (hydrokinetyczna). Wsiadając ze kierownice wózka widłowego należy pamiętać, że ma on znacznie mniejszy promień skrętu niż samochód, a także umożliwia bardzo precyzyjne wykonywanie manewrów. Pamiętajmy również, że sterowanie wózkiem widłowym poza sterowaniem całym układem jezdnym obejmuje również sterowanie widłami i masztem, które obejmują trzy ruchy robocze:
- podnoszenie i opuszczanie wideł,
- przechylanie masztu od i do siebie,
- przesuwanie masztu na boki.