Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z wózka widłowego

Wózki widłowe to urządzenia, służące do przemieszczania dużych ilości towarów w halach i magazynach. Nie każdy jednak może nimi kierować. Aby zostać operatorem wózka widłowego należy posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz ukończyć specjalistyczny kurs na wózki widłowe w wymiarze:

  • czterdziestu ośmiu godzin teorii,
  • piętnastu godzin praktyki.

Następny krok to zaliczenie egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Aby zostać operatorem wózka, trzeba posiadać także zaświadczenie lekarskie, wydawane po pozytywnym przejściu badań psychotechnicznych i potwierdzające, iż jest się w stanie kierować wózkiem widłowym. Mile widziane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Kto jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie pracy na widlaku?

Za zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac z nowymi i używanymi wózkami widłowymi odpowiada zarówno pracownik (operator), jak i pracodawca. Pracodawca powinien utrzymywać pojazd w stanie technicznym, umożliwiającym bezpieczne korzystanie z niego, a także musi dokonywać regularnych przeglądów urządzenia. Do jego obowiązków należy stworzenie regulaminu ruchu wózków po terenie zakładu oraz określenie ich dopuszczalnej prędkości. To właśnie pracodawca wskazuje strefy niebezpieczne i ścieżki wyłączone dla ruchu widlaków.

Do obowiązków pracownika należy natomiast sprawdzanie stanu wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy, a zwłaszcza stanu jego układu kierowniczego i hamulcowego. Ważny będzie również stan wideł oraz sygnalizatorów świetnych i dźwiękowych. Kolejną zasadą bezpiecznego korzystania z wózka widłowego jest odpowiednie przygotowanie się do pracy: założenie kasku ochronnego i zapięcie pasów. W trakcie wykonywania pracy wózkiem widłowym należy pamiętać, aby nie przekraczać jego dopuszczalnej ładowności oraz by nie podnosić i nie opuszczać wideł podczas jazdy. Prędkość poruszania się urządzenia musi być dostosowana do nawierzchni oraz mniejsza na zakrętach. Jeśli w dodatku unikać będziesz gwałtownych manewrów, a także wykonywać będziesz pracę wyłącznie w pozycji siedzącej, możesz korzystać z wózka widłowego bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Podsumowując zarówno operatorzy, jak i zatrudniający ich przedsiębiorcy, powinni znać i stosować się do podstawowych zasad bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym. Zapewni to  bezpieczeństwo i komfort pracy w firmie, a także pozwoli uniknąć stresujących sytuacji, sprawiając, że codzienna praca będzie pozbawiona zbędnych zagrożeń oraz bardziej wydajna.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.