Wynajem wózków widłowych z operatorem – kiedy warto?

Osoby, które prowadzą własną działalność w takich branżach, jak np. budownictwo, transport czy rolnictwo, doskonale wiedzą, że czasami dochodzi do takich sytuacji, że trzeba wynająć do pracy wózki widłowe. Może to być jednorazowa usługa, ale może to być wynajem długoterminowy, kiedy np. pojazd, z którego korzystało się na co dzień uległ awarii i trzeba go oddać do serwisu. Do wynajmu wózków widłowych dochodzi także w sytuacjach, kiedy w konkretnej branży występuje tzw. szczyt sezonowy. Wówczas wymagany jest przewóz większej ilości towarów, a flota, którą się posiada nie jest w tym momencie wystarczająca.

Wynajem wózka widłowego z operatorem

W zależności od potrzeb, można wynająć sam wózek widłowy, ale istnieje także opcja wynajęcia wózka widłowego razem z operatorem. Jak powszechnie wiadomo, wózek widłowy jest pojazdem przemysłowym, którego powinna obsługiwać tylko osoba przeszkolona, posiadająca odpowiednie uprawnienia. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy ktoś chce wynająć wózek widłowy tylko na jeden dzień, ponieważ musi przewieźć i umieścić ciężki towar na sporą wysokość. Wówczas wynajmuje wózek widłowy na kilka godzin i nie angażuje do tego wykwalifikowanego operatora, tylko postanawia działać na własną rękę. Zwykle powodem takiej decyzji są kwestie finansowe. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić, ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli w trakcie prac z użyciem wózka widłowego, który nie jest obsługiwany przez certyfikowanego operatora wydarzy się jakieś nieszczęście, osoba wynajmująca pojazd może mieć spore problemy.

Jeśli więc potrzebujesz wynająć wózek widłowy, ale nie masz wyszkolonego operatora we flocie, przeszkol jednego z nich przed wypożyczeniem wózka widłowego lub znajdź firmę, która wynajmuje wózki widłowe wraz z operatorem. Oczywiście w takiej sytuacji cena wynajmu wzrośnie, ale będziemy mieć pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie, a co najważniejsze, bezpiecznie.

Jakie czynności wykonuje operator wózka widłowego?

Codzienna praca operatora wózka widłowego obejmuje wiele różnych czynności. Do najważniejszych i najczęściej wykonywanych należą transport towarów oraz ładowanie i rozładowywanie konkretnego towaru. Do pozostałych czynności operatora zalicza się także:

  • przeprowadzanie inwentaryzacji,
  • zarządzanie magazynem.

Jak więc widać operator musi być przeszkolony i posiadać stosowne uprawnienia do tego, by móc bezpiecznie obsługiwać pojazd przemysłowy, jakim jest wózek widłowy. Tylko wtedy praca staje się nie tylko wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna i zgodna z wszelkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podsumowując, wynajem wózka widłowego czasami wymaga wynajęcia go wraz z operatorem. Warto wiedzieć, że istnieje taka opcja. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wózki widłowe powinny być obsługiwane tylko przez wykwalifikowany personel, czyli operatorów posiadających odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu czynności. Operator musi być certyfikowany przed użyciem sprzętu, w przeciwnym razie pozwolenie komuś na kierowanie maszyną jest bardzo niebezpieczne. Jeśli coś pójdzie nie tak z powodu nieprzeszkolonego operatora, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej w postaci kary bądź grzywny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.