Uncategorized

Jak działa wózek paletowy?

Wózki paletowe, czyli popularne paleciaki to jedne z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego magazynu, hali produkcyjnej i bardzo często również sklepów. Wykorzystuje się je ponadto w trakcie załadunku i rozładunku towaru z samochodów dostawczych. W tym przypadku ładunek jest unoszony i pchany za pomocą siły rąk. To zatem świetne rozwiązanie we wszystkich miejscach, gdzie nie ma możliwości używania wózków widłowych, np. ze względu na ograniczoną powierzchnię. W jaki sposób działają tego typu sprzęty i jakie pojazdy mają do wyboru osoby decydujące się na wynajem paleciaków?

Podstawowe informacje na temat wózków paletowych

Ręczne paleciaki to pojazdy, których zarówno obsługa, jak i sposób działania nie należą do szczególnie skomplikowanych. Za ich pomocą można w prosty sposób, w krótkim czasie przetransportować różnego rodzaju ładunki. Bardzo często jest to towar sklepowy, gotowe produkty czy podzespoły. Ze względu na uproszczoną obsługę i brak silnika napędowego, wózki tego typu nie wymagają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Decydując się na wynajem paleciaków, należy na początku zastanowić się jaki rodzaj pojazdu jest nam w ogóle potrzebny. Z jakimi wersjami można się spotkać?

  • Standardowe paleciaki – cieszą się największą popularnością, pozwalając na przewożenie ładunku na paletach. Ich cechą charakterystyczną jest jednak dosyć mała wysokość podnoszenia (zazwyczaj około 20 cm). Stanowią stały element wyposażenia hal produkcyjnych, magazynów, hurtowni i sklepów.
  • Paleciaki nożycowe – w tym przypadku można liczyć na większą wysokość podnoszenia, która wynosi już około 80 cm. Decydując się na wynajem takiego pojazdu, istnieje możliwość wykorzystania wideł jako stanowiska roboczego.
  • Paleciaki z masztem – tego typu modele są polecane wszystkim osobom, którym zależy na znacznej wysokości podnoszenia. Takie pojazdy są w stanie podnieść ładunek nawet na wysokość 2 m. To z kolei przekłada się na możliwość transportowania znacznie cięższych produktów, nawet do 1 t.
  • Paleciaki ze wskaźnikiem wagi – takie pojazdy posiadają wbudowany system ważący, co pozwala na uzyskanie informacji o ciężarze ładunku, bez konieczności jego przenoszenia na osobną wagę. Tego typu modele często wykorzystuje się w miejscach gdzie konieczna jest stała kontrola ilości towarów.

Wózki paletowe – zasada działania

Cały system podnoszenia funkcjonuje w oparciu o mechanizm hydrauliczny. Unoszenie ładunku jest możliwe dzięki obecności siłownika hydraulicznego. W praktyce, podczas gdy operator porusza dźwignią wykonując charakterystyczne ruchy pompujące, dochodzi do podniesienia ciśnienia oleju hydraulicznego. To z kolei wpływa na uniesienie tłoka w silniku głównym. Aby zmniejszyć tarcie w układzie skrętnym, wózki paletowe są wyposażone w łożysko oporowe. Budowa samych wózków jest również bardzo prosta. W skrócie składają się z korpusu z widłami, dyszla, pompy, kół sterujących i rolek prowadzących. W przypadku bardziej zaawansowanych egzemplarzy posiadających funkcję ważenia, dodatkowym elementem jest wskaźnik wagi lub system z tensometrami umieszczonymi pod widłami.

Warto zaznaczyć, że firmy które decydują się na wynajem paleciaków wykorzystują pojazdy przede wszystkim do transportowania ładunku na niedalekie odległości. Jeśli chodzi o udźwig, zazwyczaj wynosi on od 700 kg do około 2 t. Opisywane sprzęty powinny być używane wyłącznie na równych i płaskich powierzchniach, co wynika z braku systemu amortyzacji i silnika.