Elektryczne wózki paletowe – co warto o nich wiedzieć?

Popularny paleciak to jeden ze sprzętów, którego nie może zabraknąć na wyposażeniu magazynu. Wersje elektryczne stanowią udoskonaloną i bardziej zaawansowaną alternatywę dla modeli ręcznych. Obecność silnika elektrycznego sprawia, że takie wózki paletowe mogą transportować ładunki o większej wadze, a jednocześnie osiągać lepsze wyniki. Co istotne, użytkowanie nie wymaga wkładania siły, tak jak w przypadku ręcznych paleciaków. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opisywanych sprzętów?

Najważniejsze informacje na temat elektrycznego wózka paletowego

Jeśli dobrze dobierzemy wózek, może stać się on jednym z najważniejszych narzędzi w magazynie, zapewniając szybki i sprawny przepływ towarów. Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu elementów, są one wykorzystywane przede wszystkim do transportowania palet, a także załadunku i rozładunku zamówień konkretnych produktów. Ich budowa sprawia, że znakomicie sprawdzają się w ciasnych pomieszczeniach, gdzie powierzchnia jest mocno ograniczona. Elektryczne wózki paletowe są wyposażone w akumulator, który stanowi siłę napędową. To z kolei przekłada się na większy komfort obsługi oraz możliwość szybszej realizacji prac. Co jeszcze warto wiedzieć na temat sprzętu?

  • Paleciaki mogą być wykorzystywane do transportowania ładunków na mniejsze i większe odległości. Jeśli chodzi o prędkość poruszania się, zwykle mieści się ona w zakresie od 4 do 16 km/h. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od miejsca pracy wózka. Prędkość musi być dostosowana do panujących warunków oraz przestrzeni wewnątrz lub na zewnątrz obiektu, tak aby pojazd nie stwarzał zagrożenia dla innych osób.

Z jakimi wózkami można się spotkać?

Wybierając sprzęt do swojej firmy można spotkać się z różnymi rodzajami wózków. Oprócz klasycznych wersji elektrycznych wyróżniamy też wózki paletowe z masztem. Zadaniem tego elementu jest unoszenie i opuszczanie ładunków na pewnej wysokości, przy jednoczesnym zapewnieniu im stabilnego podtrzymywania. Maszt sprawia, że wózek staje się bardziej uniwersalny, gdyż może podnosić towary na większą wysokość, nawet na 5 m. Modele bez masztu są w stanie unieść ładunek zazwyczaj do 20 cm. Kolejną kwestią jaką trzeba uwzględnić w trakcie zakupów jest komfort pracy operatora. Obecnie dostępne są paleciaki z platformą oraz z miejscem. Czym różnią się obie opcje?

  • Jeśli zdecydujemy się na wersję z platformą, operator będzie stał na jej powierzchni w trakcie transportowania ładunku. Takie wózki są polecane w miejscach, gdzie konieczne jest przewożenie towarów na większe odległości.
  • Modele z miejscem siedzącym są dużo wygodniejsze dla osoby obsługującej, ze względu na możliwość odciążenia nóg i kręgosłupa.

Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na elektryczne wózki paletowe, podlegają one pod nadzór UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Z tego względu, ich operatorzy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Ich rodzaj różni się w zależności od tego z jakim sprzętem mamy do czynienia. W przypadku wózków wyposażonych w platformę, niezbędne są uprawnienia III WJO, z kolei obsługa wózków z miejscem dla operatora wymaga uprawnień II WJO. Oprócz tego, trzeba pamiętać o okresowych przeglądach, raz w roku (wózki z miejscem) lub co dwa lata (wózki z platformą). Jeśli chodzi o koszt zakupu takiego sprzętu, jest on uzależniony od wielu czynników, m.in. typu, udźwigu, mocy i innych parametrów technicznych. Ceny zaczynają się od około 20 tys. zł.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.