Zakup wózka widłowego, bez względu na jego stan (nowy lub używany), zawsze wiąże się ze znacznymi wydatkami. Z tego względu do całego procesu zakupu warto się odpowiednio przygotować. Oczywiście dotyczy to wyboru konkretnego modelu pojazdu, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania przyszłego nabywcy, a także użytkowników. Obecnie sprzedaż wózków widłowych jest reklamowana zarówno w mediach tradycyjnych, jak i interaktywnych. Jak wybrać właściwą ofertę? Jakie obowiązki ma nabywca?
Najważniejsze informacje o wózkach widłowych
Obecnie nie sposób wyobrazić sobie efektywną pracę w fabrykach, magazynach, hurtowniach i składach różnych materiałów bez wózków widłowych. Pojazdy tego typu zrewolucjonizowały pracę wymagającą przetransportowania ciężkich materiałów na stosunkowo krótkie odległości. Wózki widłowe dysponują dużą mocą (udźwigiem), dlatego w trakcie pracy operatorzy muszą zachować szczególną ostrożność i przestrzegać wszystkich zasad BHP. Chcąc pracować jako operator, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin.
Mniejsze przedsiębiorstwa lub firmy, w których wózki widłowe są wykorzystywane okresowo, często decydują się na opcję wynajmu krótko lub długoterminowego. Jednak gdy w danym przedsiębiorstwie, np. w wyniku rozwoju (ekspansji nowych rynków), występuje potrzeba częstego używania wózka, wówczas większość właścicieli firm decyduje się na zakup.
Jak wygląda sprzedaż wózków widłowych?
Wózki widłowe, bez względu na typ i stan (nowe lub używane), powinny być zawsze kupowane od sprawdzonego sprzedawcy. Dlaczego jest to takie ważne? W przypadku nowych modeli dotyczy to nie tylko dotrzymania warunków gwarancji, ale również dostępności oryginalnych części zamiennych, a także profesjonalnego wsparcia merytorycznego. Z kolei używane modele są dokładnie sprawdzane przed sprzedażą, m.in. pod kątem technicznym. Jeżeli konkretny model ma jakieś wady, wówczas są one dokładnie opisane. Takie rozwiązanie sprawia, że kupujący dokładnie wie co zamierza nabyć i ile musi wydać na przywrócenie używanego wózka do dobrego stanu technicznego.
Każdy przedsiębiorca, który kupił wózek widłowy, jest zobowiązany do dopełnienia wszystkich formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Takie podejście ma na celu prawidłowe, właściwe, a co za tym idzie bezpieczne wykorzystywanie nabytku. Kluczową kwestią jest prawidłowe wypełnienie i złożenie dokumentów niezbędnych do rejestracji sprzętu. Wózki widłowe muszą być zarejestrowane jako tak zwane urządzenia techniczne. Jak to wygląda w praktyce?
Proces rejestracji wózka widłowego
Właściwą instytucją, w której można zarejestrować wózek widłowy jest UDT (czyli Urząd Dozoru Technicznego). Wystarczy, że nowy właściciel pojazdu uda się do dowolnego oddziału UDT i złoży w nim wypełniony wniosek. Należy pamiętać, że do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty. Nie można zapomnieć o dokumentach rejestracyjnych pojazdu, a także o instrukcji obsługi i dokumentach zawierających specyfikację techniczną. Dodatkowo należy dostarczyć certyfikat, który potwierdza pochodzenie rejestrowanego wózka widłowego. Nie obejdzie się również bez dokumentacji techniczno-ruchowej pojazdu.
Jaki jest kolejny etap? Jeżeli rejestracja zostanie zakończona pozytywnie, wówczas należy złożyć do urzędu UDT prawidłowo wypełniony wniosek dotyczący przeprowadzenia badanie UDT. Jaki cel ma to badanie? Przede wszystkim dokładne sprawdzenie stanu technicznego wózka. Jeżeli zostanie zakończone pozytywnie, pojazd będzie zarejestrowany i gotowy do użytkowania.