Rodzaje elektrycznych paleciaków

Wózki paletowe to tzw. przenośniki podłogowe, które, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają transport palet. Napędzane są na dwa sposoby. Najczęściej spotkać można elektryczne wózki paletowe, choć są też i takie, które napędzane są siłą mięśni. Tym, co łączy paleciaki jest to, że każdy z nich składa się z dwóch regulowanych wideł o tej samej długości. Widły odgrywają ważną rolę, ponieważ to one umożliwiają podnoszenie/opadanie ładunków podczas transportu.

Paleciaki napędzane ręcznie i elektrycznie

Istotną rolę w wózku paletowym napędzanym siłą mięśni pełnią nieskrętne rolki nośne, zamocowane pod zębami pojazdu. Pod dyszlem zamocowana jest jedna lub dwie rolki skrętne, za pomocą których można sterować paleciakiem w żądanym kierunku, poprzez przesuwanie dyszla. Dyszel służy do sterowania i prowadzenia wózka paletowego, a także do podnoszenia i opuszczania ładunku oraz do ręcznego blokowania kół za pomocą hamulca.

Obok paleciaków napędzanych ręcznie istnieją jeszcze elektryczne wózki paletowe, które znacznie ułatwiają pracę operatorom wózków. Praca staje się nie tylko lżejsza, ale także szybsza, płynniejsza i wydajniejsza. Oczywiście elektryczne paleciaki są droższe od tych zwykłych,ręcznych, niemniej jednak cieszą się największą popularnością. Poniżej prezentujemy najsłynniejsze modele elektrycznych paleciaków bez masztu:

  1. Wózki Paletowe Serii A Mini Walkie / Li-Ion – używane najczęściej do przewozu towarów na średnich dystansach.
  2. Wózek nisko unoszący serii A – używany najczęściej do przewozu ładunków na średnich dystansach.
  3. Wózek Paletowy Serii A – Mini Walkie / Li – Ion 1,2t – są doskonałą alternatywą dla ręcznych wózków paletowych. To idealne rozwiązanie dla właścicieli placówek handlowych.
  4. Wózek Paletowy Serii A – Rider – gwarantuje świetne osiągi, wysoką niezawodność oraz niskie koszty obsługi.

Najprostsze i najtańsze modele paleciaków oferują tylko hydrauliczne wspomaganie podczas podnoszenia i opuszczania towaru, ale jednocześnie wymagają stosunkowo większej siły podczas przesuwania ładunku. To, co jest ledwo zauważalne podczas lekkiej palety, może szybko stać się problematyczne po osiągnięciu maksymalnej ładowności, np. kiedy przewożony towar waży ponad 2 tys. kilogramów. Dlaczego? Ponieważ do pokonania bezwładności i przesunięcia ładunku wymagana jest bardzo duża siła. Jest to szczególnie ważne na nierównej powierzchni (np. na kostce brukowej), dlatego niektórzy producenci oferują model wspomagania rozruchu, za pomocą którego można łatwiej wprawiać w ruch ciężkie ładunki.

Wady i zalety elektrycznych paleciaków

Wszystkie modele wózków paletowych mają swoje wady o zalety. W tym artykule skupimy się na wadach i zaletach paleciaków napędzanych siłą mięśni.

Zalety ręcznych wózków paletowych:

  • stosunkowo niedrogie zarówno przy zakupie, jak i w utrzymaniu,
  • nie wymagają skomplikowanego wyposażenia technicznego,
  • wysoka nośność,
  • możliwość użytkowania wózka na zewnątrz i wewnątrz,
  • nie wymagają regularnych przeglądów i testów.

Wady wózków paletowych napędzanych ręcznie:

  • spory wysiłek operatora podczas podnoszenia lub/i opuszczania towarów,
  • wolna rotacja,
  • ograniczona możliwość transportu ładunków – tylko palety.

Jak działa paleciak?

Podnoszenie wózka paletowego bez masztu odbywa się poprzez ręczne pompowanie, czyli wielokrotne ruchy sterownicy w górę iw dół przez osobę do tego uprawnioną, czyli przez operatora. Podczas opuszczania zwykle wystarcza uruchomienie dźwigni, zarówno w przypadku urządzeń elektrycznych, jak i ręcznych. Ważne, by dozowanie było możliwie najłagodniejsze. Wówczas zwiększa się szansa na to, że ładunek zostanie przeniesiony bezpiecznie i bez uszkodzeń. Możliwe jest szybkie podnoszenie/opuszczanie. Taką funkcję mają niektóre paleciaki. W tych przypadkach ogromną rolę pełnią ruchy pompy, która podnosi ładunek. Dzięki temu praca operatora staje się ergonomiczna – jego plecy nie są narażone na zbyt duży wysiłek.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.