Wózki widłowe to niezbędne pojazdy ułatwiające pracę osób zatrudnionych w różnych gałęziach transportu oraz przemysłu. Umożliwiają szybki i przede wszystkim łatwy załadunek różnego rodzaju towarów na magazynach wysokiego składowania. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu pojazdów wolnobieżnych? Jakie są rodzaje wózków widłowych? W czym tkwi fenomen wózków widłowych z baterią litowo-jonową? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Wózki widłowe HC – rodzaje
Wózki widłowe dzieli się na dwa typy. Podział ten uzależniony jest od rodzaju napędu oraz zastosowania pojazdu. Podstawowa klasyfikacja wózków widłowych jest następująca:
1. Podział wózków widłowych ze względu na napęd:
- spalinowe (diesel),
- gazowe,
- elektryczne (z baterią litowo-jonową, z baterią kwasową).
2. Podział ze względu na przeznaczenie:
- wózki widłowe czołowe
- wózki widłowe boczne,
- wózki widłowe terenowe,
- wózki magazynowe (mini range; basic range, hi range, reach truck, kompletacja zamówień).
Obecnie dużą popularnością cieszą się wózki elektryczne, wykorzystujące akumulatory do napędzania. W czym tkwi fenomen tego typu pojazdu? Przede wszystkim zajmuje on niewielką przestrzeń, a praca z nim jest szybka i ergonomiczna. Poza tym praca elektrycznego wózka widłowego nie emituje spalin, więc jest także przyjazna dla środowiska. To jednak nie koniec zalet elektrycznych wózków widłowych. Jest ich o wiele więcej, dlatego przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Elektryczne wózki widłowe HC z baterią litowo-jonową
Czym elektryczne wózki widłowe HC z baterią litowo-jonową wyróżniają się na tle innych wózków widłowych?
1. Innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesną energią.
Nowoczesna technologia litowo-jonowa umożliwia szybkie ładowanie baterii i pozwala na maksymalne wykorzystanie czasu pracy. Baterie litowo-jonowe są w pełni bezobsługowe, a ich lekka i solidna konstrukcja zapewnia bardzo długą żywotność.
2. Pakietami akumulatorów CATL o dużej pojemności.
Baterie zostały wyposażone w zintegrowany system zarządzania akumulatorami (BMS), który stale monitoruje zarządzanie energią i zapewnia niezawodne działanie.
3. Ergonomią i nowoczesnym designem.
Ergonomię pracy zapewniają: spora przestrzeń w przedziale operatora, intuicyjny panel sterowania umieszczony na wysokości głowy, system sterowania umieszczony w podłokietniku oraz pedał hamulca o dużej powierzchni. Poza tym praca wózka podczas jazdy jest bardzo cicha.
4. Bezpieczeństwem podczas operowania ładunkiem.
W tego typu wózku funkcje podnoszenia i opuszczania zostają automatycznie wyłączone, kiedy operator wysiądzie z wózka. Co więcej, wózki te posiadają system łagodnego opadania wideł i co ważne, ładunek zostaje skutecznie zabezpieczony przed ewentualnym upadkiem i uszkodzeniem.
5. Bogatym wyposażeniem.
Oprócz standardowego wyposażenia elektryczny wózek widłowy HC dodatkowo posiada: kamerę cofania, amortyzowany fotel, zintegrowany system sterowania umieszczony w podłokietniku, zewnętrzne lusterka wsteczne i wiele innych elementów, które mają ogromny wpływ na ergonomię wykonywanej pracy.
Podsumowując, wózki widłowe są niezbędne w miejscach, w których wymagane jest wysokie składowanie. W związku z tym tego typu pojazdy można spotkać najczęściej na magazynach i różnego rodzaju halach produkcyjnych. Dzięki licznym zaletom wózków praca związana z podnoszeniem i przemieszczaniem bardzo ciężkich towarów staje się wygodna, płynna i niesamowicie szybka. W konsekwencji czas pracy zostaje skrócony nawet kilkukrotnie. Ze względu na duży wybór wózków widłowych na rynku, każda osoba zainteresowana ich kupnem, może dopasować je do indywidualnych potrzeb i wymagań. Czy warto zainwestować w kupno wózka widłowego? Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie tak!