Podczas organizacji procesów logistycznych w magazynie czy przy linii produkcyjnej pojawia się kwestia związana z inwestycjami. Firmy potrzebujące wózków widłowych stają przed dylematem: lepiej kupić sprzęt na własność, czy wypożyczyć go na pewien okres? Wybór jednego rozwiązania będzie mieć istotne konsekwencje dla sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także jego sytuacji finansowej. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać zalety obu form uzupełniania firmowej floty.
Jakie są opcje wynajmu wózków widłowych?
Na samym początku skupimy się na wypożyczeniu urządzeń. Jak długo można eksploatować taki wózek widłowy? To zależy od umowy z właścicielem. Obecnie stosuje się dwie metody wynajmu: krótkoterminowy i długoterminowy. Pierwszy obejmuje okres od jednego do kilkunastu dni, drugi zaś może rozciągać się na miesiące. Na dodatek w większości przypadków istnieje możliwość przedłużenia kontraktu w momencie jego wygaśnięcia. Taka elastyczność jest pożądana w firmach, które charakteryzują się sezonowym zwiększeniem nakładów pracy.
Korzyści z wynajmu wózka widłowego
Największym atutem wypożyczenia jest oszczędność. Wynajmujący płaci wyłącznie za użytkowanie wózka widłowego, natomiast jego konserwacja, naprawy i przechowywanie to koszty po stronie właściciela. Co więcej, istnieje też możliwość wynajmu pojazdu wraz z operatorem – a więc nie trzeba płacić za przeszkolenie załogi. Inwestycja we własny sprzęt wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie zawsze stać małe firmy. Zwłaszcza jeśli doliczy się do tego serwis. W związku z tym wynajem – zarówno krótkoterminowy, jak i długo terminowy – może być korzystniejszy z finansowego punktu widzenia, ponieważ opłaty są stałe przez cały okres obowiązywania umowy. W zależności od ustaleń z właścicielem można też zmienić rodzaj wypożyczonego wózka na inny. To świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy wybrany model jednak nie spełnia oczekiwań lub doszło do przekształcenia planów w firmie.
Co wiąże się z kupnem wózków widłowych?
Mówiąc o zakupie, najczęściej myśli się o urządzeniach z rynku pierwotnego. Są one w idealnym stanie technicznym, doskonale wyposażone i nowoczesne. Można jednak zdecydować się na rynek wtórny. Wówczas ogranicza się wydatki, lecz istnieje większe ryzyko awarii. Mimo to obie opcje oznaczają uszczuplenie firmowego budżetu – jednak korzyści w zupełności rekompensują tę niedogodność.
Zalety kupna wózka widłowego
Zakup na własność to pewna wygoda. Wózek widłowy jest wówczas zawsze dostępny. Gdy tylko pojawi się konieczność jego wykorzystania, będzie na miejscu. W przypadku wynajmu może czasem dochodzić do sytuacji, w których będzie potrzebny, ale na jego przyjazd należy poczekać. Jest to więc dobra opcja dla firm stosujących wózki widłowe w swojej codziennej pracy.
Ponadto zakupiony pojazd może być swobodnie przenoszony z jednego przedsiębiorstwa do drugiego. Dotyczy to sytuacji, gdy jedna osoba jest właścicielem kilku podmiotów i dochodzi do wewnętrznej wymiany sprzętu. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre umowy wynajmu pozwalają na użytkowanie urządzeń wyłącznie w ramach jednej spółki. Należy jeszcze dodać, że własny wózek widłowy można potem odsprzedać, co wiąże się ze zwrotem części środków po niepotrzebnym już pojeździe.
Kupno i wynajem wózka widłowego – co wybrać?
Wybór rozwiązania jest ściśle uzależniony od potrzeb przedsiębiorstwa. Wynajem będzie dobrą metodą sezonowego uzupełnienia floty. Przyda się zwłaszcza w mniejszych firmach, które nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki. Na kupno decydują się zaś przedsiębiorstwa, których jedną z podstaw są procesy logistyczne, więc muszą mieć własny sprzęt przez cały czas pod ręką.
Gdzie kupić lub wynająć wózek widłowy?
Skoro znasz już wszystkie dostępne opcje wraz z korzyściami, jakie ze sobą niosą, możesz podjąć decyzję o wypożyczeniu lub zakupie wózka widłowego. W obu przypadkach służymy pomocą. Dysponujemy dużą flotą pojazdów o zróżnicowanych parametrach oraz konstrukcji, które możemy wynająć albo sprzedać na własność. Dotyczy to zarówno wózków elektrycznych, jak i spalinowych. Zapraszamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej na temat oferty.