Wózki paletowe – jak korzystać z najnowszego sprzętu?

Wózki paletowe, znane również jako paleciaki, stanowią podstawowe wyposażenie magazynów, dużych sklepów, hal produkcyjnych i centrów logistycznych. Wykorzystuje się je do transportu towarów na mniejsze i większe dystanse. Zdecydowanie ułatwiają pracę, a w zależności od potrzeb możemy stosować model ręczny lub elektryczny. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać!

Wózki paletowe elektryczne – bezpieczeństwo i wydajność

Elektryczne wózki paletowe wyposażone są w solidny silnik, co pozwala osiągnąć lepsze wyniki i przetransportować większy ładunek. Nie wymagają przy tym użycia siły fizycznej przez operatora. Sprzęt ma niewielkie wymiary, dlatego można nim jeździć nawet w wąskich i trudno dostępnych miejscach.

Jeśli w Twojej firmie często używa się paleciaków, zastanów się nad ich zakupem. Z drugiej strony, jeżeli korzystacie z nich raz na jakiś czas, rozważcie wynajem wózków paletowych. W ten sposób zyskasz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, nie nadwyrężając przy tym budżetu. Cena paleciaków elektrycznych uzależniona jest od systemu dostępu PIN, fotela lub platformy operatora, a także mechanizmu wspomagania układu kierowniczego.

Dlaczego warto używać paleciaków elektrycznych?

Paleciaki elektryczne mają napęd mechaniczny, dlatego wyróżniają się lepszymi parametrami niż ręczne modele. Wysokość podnoszenia sięga do 5 metrów, a udźwig maksymalny wynosi nawet 3 tony. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystuje się je w magazynach, gdzie składuje się towary na regałach. Prezentowane wózki paletowe mają podnośnik, który zapewnia lepszą kontrolę nad ładunkiem.

Ponadto sprzęt zwykle wyposażony jest w ogranicznik prędkości, przycisk awaryjnego cofania, blokadę hamulca. Paleciaki oferują elektryczny system wspomagania, opuszczania i podnoszenia. Dodatkowo producenci zaopatrzyli je w przycisk, odcinający zasilanie w nagłych sytuacjach. Wspomniane funkcje wpływają na bezpieczną i wygodną jazdę. Pamiętaj, żeby zachować szczególną ostrożność podczas manewrowania wózkiem w czasie deszczu. Uważaj, aby woda nie przedostała się do akumulatora, w przeciwnym razie narażasz się na kosztowną naprawę.

Praca na tego typu sprzęcie jest lekka i wygodna, dlatego mogą ją wykonywać także kobiety i osoby ze schorzeniami kręgosłupa. Niektóre modele wyposażone są w małą platformę lub specjalne stanowisko dla operatora, dzięki której porusza się razem z urządzeniem.

Jak dbać o wózek paletowy?

Wózkami paletowymi można przewozić ładunki o różnym gabarycie, w zależności od potrzeb możemy zamontować w nim krótkie lub bardzo długie widły. W drugim przypadku sprzęt może unieść jednocześnie dwie standardowe palety, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Elektryczne wózki paletowe różnią się budową i funkcjonalnością, dlatego możemy je podzielić na kilka rodzajów: prowadzone, z masztem, z miejscem dla operatora oraz z podestem dla operatora.

Aby wydłużyć żywotność wózka,

  • systematycznie go smaruj,
  • monitoruj ustawienie łańcucha,
  • chroń koła,
  • weryfikuj poziom oleju, w razie potrzeby go uzupełnij.

Paleciaki zdecydowanie usprawniają rozładunek, załadunek i transport towarów, ponieważ można nimi łatwo sterować i pokonywać zakręty. Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, zadbaj o regularną konserwację. Wózki paletowe wyposażone są w bezobsługowe, szczelnie zamknięte akumulatory. To oznacza, że nie trzeba ich sprawdzać, ani dolewać wody destylowanej, jak w przypadku samochodu.

Pamiętaj natomiast, żeby ładować baterie, w ten sposób wydłużysz żywotność. Regularnie sprawdzaj opony pod kątem uszkodzeń, pęknięć, odprysków. W przypadku wyraźnych śladów zużycia, warto wymienić je na nowe. Jeśli wózek nie opuszcza lub nie podnosi ładunku prawidłowo, należy wyregulować zawór opuszczania.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.